T.C. Mİllî Eğİtİm BakanlIğI
TRABZON / AKÇAABAT - Akçaabat Anadolu İmam Hatip Lisesi

SABAH NAMAZI ETKİNLİĞİMİZ DEVAM EDİYOR

Cumartesi Sabahlare öğrencilerimizle birlikte Sabah Namazı, Hadis sohbeti ardından kahvaltı

                             “Salâtî  Necâtî -Namazım Kurtuluşumdur” sloganıyla

    Akçaabat Anadolu İmam-hatip Lisesi olarak 2016 yılının Şubat ayında bir etkinlik başlattık. Etkinliğimizin ismi “ İmam-hatipli gençler sabah namazında buluşuyor, haydi gençler namaza.” Öncelikli olarak Akçaabat merkezdeki tüm camileri bu etkinliğimizi gerçekleştirdik. 2016-2017 eğitim öğretim yılında da Yeni öğretim yılında bu etkinliğimizi okulumuz Meslek dersleri öğretmeni HACI SALIH BEKİR YAZICI’nın koordinatörlüğünde ilçemizin tek bir camisinde sürdürme kararı aldık. Akçaabat Yeni Camii sabah namazları buluşmalarının yeni adresi oldu.

    Bu etkinliğimize başlarken gayemiz, sabah namazını cemaatle kılmak, öğrencilerimizde bu bilinci oluşturmak, dolayısıyla cemaat sayısını arttırmaktı. Ne yazık ki sabah namazlarında cemaat sayısı çok az. Camilerimizde sabah namazında cemaat sayısı bir elin parmaklarını geçmeyecek seviyede. Bu cemaatte genellikle 50’li yaşların üzerinde olan insanlarımız. İşte buna dikkat çekmek, cemaat sayısını arttırmak, özellikle de genç nesli camiye çekmek gayesiyle bu işe giriştik.

     Merhum Mehmet Akif Ersoy’a bir gün soruluyor: “Bu ümmet ne zaman kurtulacak? “ O, şöyle cevap veriyor: “Cuma namazında camileri, dolduran cemaat, sabah namazlarında da camileri doldurduğu zaman.”

    Bu sebeple bizler de imam-hatip nesli olarak buna dikkat çekmek istedik. Cumartesi günleri sabah namazlarını Akçaabat Yeni Camide cemaatle kılıyoruz. Yaklaşık 70-80 kişilik öğrenci kardeşimizin katılımı ile camimizin diğer cemaati ile beraber  bu sayı daha da artmaktadır. Namazdan sonra yaklaşık 10-15 dakikalık “Riyâzü’s Sâlihîn” sohbeti yapılmaktadır. Ardından topluca kahvaltı yapılarak etkinliğimiz sonlandırılmaktadır. Bu kahvaltılarımız hayır sever vatandaşlar tarafından finanse edilmektedir.

    Gayemiz bu etkinliği her hafta yapabilmek ve Akçaabat’ımızdaki tüm öğrenci kardeşlerimizin katılımlarıyla gerçekleştirebilmektir. Tüm Akçaabat halkımız Yeni Cami’deki İmam-Hatipli gençlerin katılımıyla gerçekleştirdiğimiz sabah namazı etkinliğine davetlidir. Bu vesileyle kahvaltılarımızı finanse eden hayırseverlere teşekkür ederiz, Allah-u Teala kendilerinden razı olsun.

    Akçaabat Anadolu İmam-Hatip Lisesi ailesi olarak tüm halkımıza teşekkür eder ve sabah namazı etkinliğimize katılımlarını bekleriz.

“Yatsı namazını cemaatle kılan kimse, gece yarısına kadar namaz kılmış gibidir. Sabah namazını cemaatle kılan kimse ise bütün gece namaz kılmış gibidir”.(Müslim,Mesâcid 260 )

“İnsanlar yatsı namazı ile sabah namazındaki fazilet ve sevabı bilselerdi, emekleyerek bile olsa mutlaka camiye, cemaate gelirlerdi.” (Buhârî, Ezân 9, 32; Müslim, Salât 129)

06-04-201706-04-201706-04-201706-04-201706-04-2017

Paylaş Facebook  Paylaş twitter  Paylaş google  Paylaş linkedin
Yayın: 06.04.2017 - Güncelleme: 06.04.2017 10:46 - Görüntülenme: 281
  Beğen | 0  kişi beğendi